„Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu” to publikacja będąca częścią realizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół UPJPII programu „Z kobietami – patriotkami” dotyczącego popularyzacji życia i działalności wybitnych kobiet. W ramach jego realizacji odbywały się m.in. dyskusje i spotkania, a teraz została wydana wspomniana publikacja, która zawiera teksty składające się na trzy panele naukowe, a dodatkowo wzbogacona została o kolejne rozdziały. Miło nam poinformować, że Dom Edukacji Medialnej, Fundacja Edukacji i Mediów oraz portal szkołapogodzinach.pl są patronami tego wydawnictwa.
Celem zasadniczym monografii naukowej jest promocja polskiej historii w teraźniejszości, kształtowanie i wzmacnianie postaw patriotycznych, poszukiwanie własnej tożsamości poprzez odnajdywanie odpowiednich wzorców, a także wspieranie inicjatyw przypominających o wydarzeniach i postaciach, które ukształtowały przez stulecia nasz naród, w tym postaci kobiecych. Wybitni badacze m.in. z dyscypliny nauk o komunikacji społecznej i mediach, historii, nauk socjologicznych i prawnych szukali odpowiedzi na pytania: Jaką rolę odgrywały kobiety w dziejach Polski i czy jesteśmy obecnie świadomi znaczenia takich postaci, jak np. Królowa Jadwiga? Jak kobieta jako źródło wartości i wzorców wpływa na kreowanie i odczuwanie tożsamości narodowej? Czy można współcześnie zrozumieć motywacje postaci z przeszłych stuleci? Jaki jest dziś wzór kobiecości?
W publikacji swoimi przemyśleniami w formie rozdziałów lub cytowanych wypowiedzi dzielą się tak uznani badacze, jak: Robert Tyrała, Klaudia Cymanow-Sosin, Tomasz Graff, Jacek Urban, Małgorzata Duda, Grzegorz Godawa, Andrzej Kielian, Michał Legan, Dorota Narewska, jak i młodzi badacze: Łukasz Piórkowski, Marcin Ciechanowski, czy Paulina Ratułowska. Bohaterkami publikacji są m.in.: królowe – kobiety Biblii, czy Królowa Jadwiga, działaczki społeczne, jak np. Hanna Chrzanowska, a także matki i żony, by wspomnieć Emilię Wojtyłową, a także Marię Sienkiewicz, czy Teodorę Matejko.
Do rąk Czytelnika trafia zbiór naukowych przemyśleń badaczy z wielu obszarów i dyscyplin, m.in. nauk o komunikacji i mediach, historii, socjologii, pedagogiki, psychologii, teologii i prawa na temat roli kobiety w kształtowaniu rodzinnej i społecznej tożsamości. Analiza życia i działalność oraz oddziaływania na społeczeństwo ważnych kobiecych postaci historycznych, powoduje że współcześni odbiorcy, w tym młodzi naukowcy, będą mogli zapoznać się z rożnymi drogami, jakimi podążały wyjątkowe kobiety z naszego kręgu kulturowego.
Zachęcamy do lektury!
/red./
—