Jesteś tutaj:
Kategorie

Transformacja polskich lasów – historia ochrony przyrody

Ekologia i ochrona przyrody - 8

Czy wiesz, że powierzchnia lasów w Polsce znacząco się zmieniła przez ostatnie 80 lat? W roku 1946 lasy zajmowały tylko 20,8% obszaru kraju. Ale zobacz, jak się rozwinęły od tego czasu! W roku 2021 ta liczba wzrosła znacząco, osiągając około 29,6%, co plasuje Polskę w czołówce państw Europy pod względem udziału lasów w krajobrazie.

To naprawdę ogromny sukces i powód do dumy! Polska intensywnie działała na rzecz ochrony swoich lasów, co zaowocowało zwiększeniem ich powierzchni i znaczenia dla środowiska. Dzięki zrównoważonemu zarządzaniu lasami, działaniom ochronnym oraz różnym programom ekologicznym, udało się pielęgnować i powiększać zielone płuca kraju.

Warto pamiętać, że lasy pełnią niezwykle ważne funkcje dla naszej planety. Są domem dla licznych gatunków roślin i zwierząt, a także odpowiadają za produkcję tlenu i magazynowanie dwutlenku węgla. Stanowią też doskonałą przestrzeń rekreacyjną dla ludzi, oferującą miejsce do relaksu, aktywności na świeżym powietrzu i kontaktu z naturą.

Dodatkowo, wysoki odsetek obszaru leśnego ma pozytywny wpływ na jakość powietrza oraz klimat kraju. Lasy pochłaniają dwutlenek węgla, co przyczynia się do ograniczenia efektu cieplarnianego i globalnego ocieplenia. To korzyść nie tylko dla Polski, ale także dla całego świata!

Zachęcamy do kontynuowania działań na rzecz ochrony naszych lasów. My również możemy przyczynić się do tego pozytywnego trendu, dbając o otaczającą nas przyrodę i podejmując świadome wybory. Każdy z nas może być małym, ale istotnym elementem budowy bardziej zielonej i zrównoważonej przyszłości.

Warto pamiętać, że to dzięki naszej wspólnej trosce i zaangażowaniu możemy kontynuować ten piękny wzrost polskich lasów. Razem możemy osiągnąć jeszcze więcej i zadbać o przyszłe pokolenia, by mogły cieszyć się tym wspaniałym darem natury.

 

 

___

Partnerem projektu „Szkoła po godzinach” jest Fundacja Empiria i Wiedza.

Odkryj więcej interesujących informacji