Jesteś tutaj:
Kategorie

Powrót do tradycji – Szwedzka edukacja znów stawia na papier i ołówek

Powrót do tradycji - Szwedzka edukacja znów stawia na papier i ołówek (002)- SPG 03.2024 Kozub-Pacuk P.

W dobie, gdy technologia wydaje się być nieodłącznym elementem naszego życia, Szwecja podejmuje zaskakującą decyzję o powrocie do korzeni w systemie edukacji. Władze tego kraju, słynące z innowacyjności i progresywności, wycofują ekrany z przedszkoli i młodszych klas szkół podstawowych, powracając do sprawdzonych metod nauczania z użyciem papieru i ołówka. Co stoi za tą decyzją i jakie są jej implikacje? Przeanalizujmy tę intrygującą zmianę.

 

Rewolucja w edukacji – powrót do podstaw

Decyzja o powrocie do tradycyjnych metod nauczania w Szwecji nie jest jedynie nostalgiczny powiew przeszłości, lecz przemyślana strategia odpowiadająca na wyzwania współczesnej edukacji. Lotta Edholm, szwedzka minister szkolnictwa, wyraźnie akcentuje, że powrót do podstaw ma na celu odnowienie fundamentów edukacyjnych. W erze, gdzie szybkość informacji i technologiczna wszechobecność dominują, rząd Szwecji stawia na jakość i głębię nauki.

Podstawowe umiejętności, takie jak pisanie ręczne, czytanie z papieru oraz podstawy matematyczne, są postrzegane jako kamienie węgielne edukacji, które kształtują umiejętność koncentracji, zdolności analityczne oraz kreatywność. Kładzie się nacisk na interaktywne metody nauczania, które angażują uczniów w proces uczenia się poprzez dyskusje, prace grupowe i aktywności manualne, takie jak pisanie i rysowanie. To podejście ma na celu nie tylko przyswajanie wiedzy, ale także rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych.

 

Naukowe podstawy decyzji

Decyzja Szwecji o ograniczeniu ekranów w edukacji opiera się na wynikach badań, które zwracają uwagę na potencjalnie negatywne skutki nadmiernego korzystania z technologii przez dzieci. Naukowcy z różnych dziedzin, od neurologii po psychologię rozwojową, zwracają uwagę na fakt, że mózg dziecka jest niezwykle plastyczny i wrażliwy na środowisko, w którym się rozwija. Nadmiar bodźców wizualnych i brak fizycznej aktywności, które są często skutkiem długiego przebywania przed ekranem, mogą negatywnie wpływać na rozwój poznawczy i emocjonalny najmłodszych.

Badania sugerują, że środowisko ubogie w ekrany sprzyja rozwojowi zdolności koncentracji oraz umiejętności interakcji społecznych. Dzieci uczą się lepiej w środowisku, które pozwala na bezpośrednie doświadczanie świata przez zmysły – dotyk, wzrok, słuch. To naturalne podejście do nauki stymuluje ciekawość, zachęca do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, a także rozwija zdolność krytycznego myślenia.

Szwedzka reforma edukacyjna ma silne oparcie w zaleceniach światowych autorytetów, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia, która podkreśla, że ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem jest kluczowe dla zdrowego rozwoju dzieci. Dążenie do zrównoważonego rozwoju, gdzie technologia jest narzędziem, a nie dominującym elementem życia, wydaje się być przewodnią ideą tej zmiany.

 

Praktyczne aspekty reformy

Reforma edukacyjna w Szwecji ma konkretne przełożenie na działania w szkołach. Wprowadzenie zmian obejmuje nie tylko eliminację ekranów, ale także zwiększenie dostępności drukowanych podręczników i powrót do tradycyjnych form egzaminów pisemnych. To podejście jest również wspierane przez zmiany w programie nauczania na studiach pedagogicznych, przygotowując przyszłych nauczycieli do realizacji nowej wizji edukacji. Co ciekawe, eksperci z Instytutu Karolinska w Sztokholmie zalecają, aby dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie korzystały z tabletów, co jest odzwierciedleniem globalnych trendów w rozumieniu wpływu technologii na rozwój dziecka.

 

Decyzja Szwecji o powrocie do tradycyjnych form edukacji wywołuje wiele dyskusji. W czasach, gdy technologia wydaje się nieodzownym elementem każdej dziedziny życia, świadome ograniczenie jej obecności w edukacji może wydawać się krokiem wstecz. Jednakże, opierając się na wynikach badań naukowych i rekomendacjach ekspertów, Szwecja dąży do stworzenia zdrowego środowiska edukacyjnego, które sprzyjać będzie wszechstronnemu rozwojowi najmłodszych. Czas pokaże, jak te zmiany wpłyną na przyszłe pokolenia Szwedów.

 

/PK-P/

Foto: freepik.com

 

 

 

 

 

 

Odkryj więcej interesujących informacji