Jesteś tutaj:
Kategorie

Phishing – sprytna i niebezpieczna forma oszustwa online

Edukacja Medialna - 5

W dzisiejszym cyfrowym świecie, w którym coraz więcej naszych codziennych czynności przenosi się do przestrzeni internetowej, nasza ostrożność i zdolność rozpoznawania zagrożeń online stają się niezwykle ważne. Jednym z najbardziej podstępnych i powszechnych zagrożeń, z którym możemy się spotkać w sieci, jest phishing. To sprytne, lecz niebezpieczne oszustwo, które może zagrażać naszym cennym danym osobowym i finansowym.

 

Phishing polega na tym, że oszuści podszywają się pod zaufane instytucje, takie jak banki, sklepy internetowe czy serwisy społecznościowe, aby wyłudzić od nas poufne informacje. Mogą to robić na różne sposoby, ale najczęściej korzystają z fałszywych e-maili, wiadomości na platformach społecznościowych czy linków do stron internetowych wyglądających tak, jakby były oryginalne. Swoje działania opierają na psychologii użytkownika, często wykorzystując techniki manipulacji emocjonalnej, jak np. straszenie problemami z kontem lub kuszenie niesamowitymi promocjami.

 

Aby uchronić się przed zagrożeniem phishingowym, warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami:

  1. Zwracaj uwagę na nadawcę: Zanim otworzysz e-maila lub wiadomość na platformie społecznościowej, zawsze sprawdź, czy adres e-mail lub nazwa użytkownika wydają się być autentyczne. Phisherzy często próbują podrobić nazwy znanych instytucji, ale z drobną zmianą lub literówką.
  2. Nie klikaj w podejrzane linki: Jeśli otrzymasz e-maila z podejrzanym linkiem, nigdy nie klikaj w niego od razu. Zamiast tego, wpisuj adres strony internetowej samodzielnie w pasek przeglądarki. To zapewni, że trafiłeś na prawdziwą stronę, a nie na fałszywą klonówkę.
  3. Upewnij się, że strona ma bezpieczne połączenie: Przed podawaniem jakichkolwiek poufnych informacji na stronie internetowej, zwróć uwagę na pasek adresu w przeglądarce. Zielona kłódka obok adresu to dobry znak, który oznacza, że połączenie jest szyfrowane i bezpieczne.
  4. Ostrzeż innych: Jeśli dostaniesz podejrzane wiadomości, nie wahaj się powiadomić instytucji, pod którą oszuści podszywali się podczas ataku. Pomoc w wykryciu i zatrzymaniu phisherów może być kluczowa w zwalczaniu tego rodzaju oszustw.
  5. Aktualizuj oprogramowanie: Regularnie aktualizuj oprogramowanie na swoich urządzeniach, w tym przeglądarki internetowej i system operacyjny. Dzięki temu zabezpieczysz swoje urządzenia przed lukami, które oszuści mogą wykorzystać do ataków.
  6. Bądź czujny: Pamiętaj, że żadna poważna firma nigdy nie będzie prosić Cię o podanie hasła, numeru karty kredytowej czy innych poufnych danych drogą mailową. To kluczowa zasada, której należy trzymać się zawsze.

Bezpieczeństwo w sieci to nasza wspólna odpowiedzialność. Dlatego ważne jest, aby dzielić się tą wiedzą z rodziną i przyjaciółmi, aby ostrzec ich przed ryzykiem phishingu. Razem możemy tworzyć bezpieczne środowisko online, w którym możemy swobodnie korzystać z internetu, nie obawiając się utraty naszych cennych danych.

 

 

___

Partnerem projektu „Szkoła po godzinach” jest Fundacja Empiria i Wiedza.

Odkryj więcej interesujących informacji