Jesteś tutaj:
Kategorie

Patostreaming – Co to jest i jak się przed nim chronić?

odc 10

Internet jest miejscem pełnym niesamowitych możliwości i źródłem ogromnej wiedzy. Może być również źródłem rozrywki i nawiązywania cennych kontaktów. Jednak nie można zapominać, że istnieje również jego mroczna strona, na której kryją się różnego rodzaju zagrożenia. Jednym z takich zagrożeń jest patostreaming, termin, który jest coraz bardziej popularny wśród młodego pokolenia. Warto zrozumieć, czym jest patostreaming i jakie ma negatywne konsekwencje, a także jak możemy się przed nim chronić.

 

 

Jeśli słowo „patostreaming” brzmi dla ciebie enigmatycznie, nie jesteś sam. Choć prelegent w filmie nie dostarcza pełnych informacji na ten temat, można wywnioskować, że jest to specyficzna aktywność lub zachowanie online, które ma negatywne implikacje. Patostreaming wydaje się być szczególnie atrakcyjny dla młodych ludzi, co stawia pytanie: dlaczego? Według przekazanych danych, patostreaming staje się coraz bardziej rozpowszechniony, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia. To zjawisko zasługuje na naszą uwagę ze względu na jego wpływ na rozwijające się umysły. Niestety, prezentacja nie dostarcza nam pełnej definicji patostreamingu, więc aby zrozumieć, o co w nim chodzi, musimy przeprowadzić dalsze badania.

 

Wpływ szkodliwej treści na młodzież

Jednym z problemów związanych z patostreamingiem jest jego związek z eksponowaniem młodych ludzi na szkodliwą treść online. Badania wskazują, że nastolatki są szczególnie podatne na przemoc, nadużywanie alkoholu i inne demoralizujące treści. Statystyki mówią same za siebie: aż 84% nastolatków wie w jaki sposób znaleźć taką treść, a 37% z nich aktywnie ją ogląda. Ponadto, ponad połowa z nich natknęła się na treści o charakterze seksualnym. Niepokojące jest to, że eksponowanie dzieci i młodzieży na szkodliwą treść staje się powszechnym zjawiskiem. Warto zaznaczyć, że aż 43% dzieci przyznało, że ogląda tego rodzaju treści przynajmniej raz w tygodniu. Niestety, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić przyczyn tego zjawiska na podstawie dostępnych informacji. Patostreamersi często wykorzystują swoją widownię dla własnych korzyści finansowych i emocjonalnych. W rezultacie eksponowanie na treści patostreamingu może prowadzić do znieczulenia widzów na negatywne emocje oraz promować agresywne zachowania. Nie tylko młodzież jest narażona na te negatywne wpływy, również dorośli mogą być podatni na destrukcyjne konsekwencje patostreamingu.

 

Jak chronić się przed patostreamingiem

W obliczu narastającego zagrożenia patostreamingiem, istnieją kroki, które możemy podjąć, aby chronić siebie i nasze dzieci. Oto kilka zaleceń:

  1. Monitorowanie działalności online: Bądź świadomy tego, co Twoje dziecko ogląda online. Regularnie sprawdzaj, z kim nawiązuje kontakt i jakie treści konsumuje
  2. Rozmawiaj z dziećmi: Ważne jest, aby rozmawiać z dziećmi na temat treści, które mogą spotkać online. Zachęć je do dzielenia się swoimi doświadczeniami i obawami.
  3. Instaluj filtry i ograniczenia: Wykorzystaj dostępne narzędzia, takie jak filtry treści, aby ograniczyć dostęp do nieodpowiednich materiałów.
  4. Kształcenie medialne: Edukuj dzieci na temat odpowiedniego korzystania z internetu i konsekwencji eksponowania się na szkodliwe treści.
  5. Wsparcie psychologiczne: Jeśli masz wrażenie, że Twoje dziecko jest narażone na negatywne skutki patostreamingu, zwróć się o wsparcie psychologiczne od specjalistów.
  6. Zgłaszanie nieodpowiednich treści: Zachęcaj dzieci do zgłaszania treści patostreamingu i innych nieodpowiednich zachowań online.
  7. Kontrola czasu ekspozycji: Ustal ograniczenia czasu spędzanego online, aby zapobiec nadmiernemu eksponowaniu na szkodliwe treści.

 

Patostreaming to zjawisko, które wymaga uwagi i działań ze strony społeczeństwa. Działając razem, możemy pomóc chronić nasze dzieci i siebie przed negatywnymi konsekwencjami tego zjawiska oraz promować zdrowy i bezpieczny korzystanie z internetu. Edukacja, rozmowa i wsparcie są kluczowe w walce przeciwko patostreamingowi i jego wpływowi na nasze życie online i offline.

 

/red./

___

Partnerem projektu „Szkoła po godzinach” jest Fundacja Empiria i Wiedza.

Odkryj więcej interesujących informacji