Jesteś tutaj:
Kategorie

Odkrywca Tajemnicy Enigmy: Marian Rejewski

Wielcy Polacy - 1

Historia jest pełna niezwykłych postaci, których osiągnięcia pozostają w cieniu wielkich wydarzeń. Jednym z takich nieznanych bohaterów jest Marian Rejewski, wybitny polski matematyk i kryptolog, który zapisał się w historii jako człowiek, który złamał tajemniczą niemiecką maszynę szyfrującą Enigmę.

Marian Rejewski urodził się 16 sierpnia 1905 roku w Brombergu, obecnie Bydgoszczy. Jego ojciec, Józef, zajmował się handlem tytoniem, a matka, Matylda Thoms, była gospodynią domową. Już w młodym wieku Rejewski wykazywał wyjątkowe zdolności matematyczne, które później przyczyniły się do jego sukcesów w dziedzinie kryptologii.

Podczas studiów na Uniwersytecie Poznańskim, Rejewski rozpoczął swoją fascynującą przygodę z kryptologią. Po ukończeniu tajnego kursu kryptologicznego dołączył do grupy wybitnych matematyków, w której znaleźli się również Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Razem zostali zatrudnieni w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Jednym z najważniejszych osiągnięć Mariana Rejewskiego było rozszyfrowanie tajemnicy Enigmy – niemieckiego szyfru maszynowego. Wspólnie z Zygalskim i Różyckim odkodowali ten niezwykle skomplikowany system szyfrowania. Ich prace miały ogromne znaczenie dla polskiego Sztabu Głównego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dostarczając cennych informacji o niemieckich siłach zbrojnych i działaniach III Rzeszy bez ujawniania źródła.

Po wybuchu wojny Rejewski został ewakuowany do Rumunii, a potem dotarł do Francji, gdzie kontynuował pracę nad złamaniem niemieckich szyfrów. Mimo wielu przeprowadzek związanych z działaniami wojennymi, nie zrezygnował z walki z Enigmą. Wraz z kolegami kryptologami dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował swoje badania w jednostce radiowej Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.

Po zakończeniu wojny Rejewski wrócił do Polski, gdzie pracował jako urzędnik w bydgoskich fabrykach. Dopiero w 1967 roku ujawnił swoje zasługi i napisał wspomnienia, które stały się bezcennym źródłem informacji o złamaniu Enigmy. Marian Rejewski zmarł 13 lutego 1980 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Dzięki swojej wyjątkowej inteligencji, odwadze i determinacji, Marian Rejewski stał się jednym z bohaterów kryptologii, który na zawsze zmienił bieg historii. Jego wkład w rozszyfrowanie Enigmy przyczynił się do skrócenia wojny i ocalenia licznych ludzkich żyć. Cześć dla tego niezwykłego naukowca!

 

 

___

Partnerem projektu „Szkoła po godzinach” jest Fundacja Empiria i Wiedza.

 

Odkryj więcej interesujących informacji