Jesteś tutaj:
Kategorie

Najpopularniejsze hasła 2022 roku: Czy Twoje konto jest bezpieczne?

Edukacja Medialna - 1

Czy wiesz, że wciąż są ludzie, którzy używają hasła „password” do zabezpieczenia swoich kont? Niestety, to nie jest żart. Firma NordPass opublikowała listę najczęściej używanych haseł w 2022 roku, a wyniki są przerażające dla naszego bezpieczeństwa online.

1. „password” – 4 929 113 razy

Hasło „password” zajęło pierwsze miejsce na tej smutnej liście, i to aż 4 929 113 razy! To znaczy, że niemal 5 milionów osób postawiło na jedno z najprostszych i najłatwiejszych do złamania haseł. To prawdziwa zachęta dla hakerów.

2. „123456” – 1 523 537 razy

Na drugim miejscu znalazło się równie słabe hasło – „123456”. To kolejny dowód na to, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, jakie niesie ze sobą używanie tak prostych kombinacji cyfr.

3. „123456789” – 413 056 razy

Na trzecim miejscu jest „123456789”. Choć jest to nieco dłuższe niż poprzednie, wciąż jest to bardzo słabe hasło. Hakerzy dosłownie przeczesują internet w poszukiwaniu takich łatwych okazji.

Ale to nie koniec złych wiadomości. Okazuje się, że nie tylko proste liczby są popularne wśród haseł. Użytkownicy decydują się również na hasła związane z filmami i serialami, takimi jak „Batman”, „Euphoria” i „Encanto”. Niestety, to również bardzo ryzykowne wybory, ponieważ takie hasła są łatwe do odgadnięcia przez hakerów, którzy znają popularne tytuły.

 

 

Jak stworzyć dobre hasło?

Teraz, gdy dowiedzieliśmy się, jakie hasła należy omijać szerokim łukiem, warto zastanowić się, jak stworzyć bezpieczne hasło. Oto kilka wskazówek:

  1. Długość jest kluczowa: Wybierając hasło, postaraj się, aby miało ono co najmniej 12 znaków. Dłuższe hasła są znacznie trudniejsze do złamania.
  2. Różnorodność znaków: Hasło powinno zawierać różne rodzaje znaków, takie jak duże litery, małe litery, cyfry i symbole. Im bardziej zróżnicowane, tym trudniejsze do złamania.
  3. Unikaj oczywistych wyborów: Nie używaj łatwo dostępnych informacji, takich jak imiona postaci, popularne filmy czy nazwy drużyn sportowych. Hakerzy znają te popularne kombinacje i będą próbowali ich użyć.
  4. Generator haseł: Jeśli masz problem z wymyśleniem silnego hasła, warto skorzystać z generatora haseł. Narzędzia takie pomogą Ci stworzyć unikalne i trudne do odgadnięcia kombinacje.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoich kont online zależy w dużej mierze od jakości używanego hasła. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na jego wybór i zadbać o to, aby nikt nie miał łatwego dostępu do Twoich danych. Niezależnie od tego, czy to konto bankowe, poczta e-mail czy media społecznościowe, silne hasło jest kluczem do bezpieczeństwa w sieci.

 

 

___

Partnerem projektu „Szkoła po godzinach” jest Fundacja Empiria i Wiedza.

Odkryj więcej interesujących informacji