Jesteś tutaj:
Kategorie

Na co studenci wydają pieniądze?

pieniadze

Jak wynika z raportu Warszawskiego Instytutu Bankowości, przeciętny polski student wydaje miesięcznie 3867,06 zł. Rekordowa inflacja, a co za tym idzie rosnące ceny w 2023 r. odbijają się na studenckich kieszeniach. Wszystkie wydatki stopniowo rosną, lecz od 8 lat największym z nich pozostaje wynajem mieszkania.

Tegoroczny raport Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) dotyczący wydatków studenckich wskazuje, że polski student z roku na rok musi wydawać coraz więcej aby się utrzymać. Największą bolączką pozostaje wynajem dachu nad głową – za pokój lub mieszkanie student płaci średnio 1350 zł miesięcznie. Na kolejnych miejscach znalazły się: żywność i czesne (ponad 600 zł). Z perspektywy studenta niestacjonarnego, wydatki na czesne i wynajem lokum są zbliżone, choć opłaty za studia różnią się w zależności od miejsca studiowania, kierunku i uczelni.

Finansowe niepokoje młodych Polaków i ich konsekwencje

Z danych raportu WIB wynika, że w ciągu pięciu ostatnich lat wydatki studenta wzrosły o ponad 100 proc. Mimo tego, większość respondentów badania wskazuje, że na przestrzeni roku ich sytuacja materialna pozostała bez zmian (28%) lub nieco się poprawiła (27%). Dla niewielkiej liczby studentów sytuacja zmieniła się drastycznie: znaczącą poprawę odczuło 9% ankietowanych, a znaczące pogorszenie 11%. W konsekwencji rosnących kosztów życia, 20 proc. studentów było zmuszonych rozważać rezygnację z kształcenia (w formie rezygnacji ze studiów lub urlopu dziekańskiego) w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Studenci starają się oszczędzać

Zgodnie z raportem WIB, studenci chcą i próbują oszczędzać. Niemal ¼ z nich udaje się odłożyć ponad 500 zł miesięcznie, nieco więcej niż w roku ubiegłym, a prawie co piąty student posiada na swoim koncie środki powyżej 10 tys. zł. Konsekwencją dynamicznie zmieniającej się sytuacji społeczno-ekonomicznej jest również wysoki procent studentów planujących podjąć pracę. Prawie połowa respondentów rozważa podjęcie swojego pierwszego zatrudnienia, a co trzeci z nich deklaruje, że ograniczy swoje wydatki do minimum. Jak czytamy w raporcie: „Rosnące koszty utrzymania mają wpływ na zjawisko tzw. presji płacowej – czyli postulatów pracowników dotyczących wzrostu ich wynagrodzeń”. Obecne oczekiwania zarobków studentów sięgają 5 tys. zł.


Mieszkanie największym wydatkiem studentów od 8 lat

Wydatki poświęcone na zakwaterowanie od kilku lat stanowią największe obciążenie portfelów studentów. Rosnące ceny najmu powodują, że w porównaniu do roku ubiegłego więcej studentów decyduje się na mieszkanie w akademiku. Mimo wszystko prywatność i komfort mieszkania pozostaje dla większości studentów priorytetem, dlatego najczęściej decydują się na samodzielny wynajem mieszkania lub pokoju, zwracając uwagę na standard nieruchomości.

 

/PJ/

Za: portaldlamlodych.pl

Źródło: Portfel Studenta 2023, raport Warszawskiego Instytutu Bankowości

Odkryj więcej interesujących informacji