Jesteś tutaj:
Kategorie

Młodzi Hiszpanie wciąż mieszkają z rodzicami. Wybór czy konieczność?

hiszpania

Według danych z raportu Obserwatorium Emancypacji Rady Młodzieży Hiszpanii (CJE) niewielu młodych Hiszpanów może pozwolić sobie na samodzielne mieszkanie.

Średnia wieku młodych Hiszpanów, którzy stawiają krok w stronę usamodzielnienia i wyprowadzają się od rodziców przekroczyła  30 lat. Jednocześnie dla aż 79 proc. młodych Hiszpanów w wieku 26-30 lat własne mieszkanie jest priorytetem. Sytuacja jest jednak coraz gorsza. Aktualnie w Hiszpanii średnio młodzi ludzie muszą wydać aż 85 proc. swoich dochodów na wynajem mieszkania. Tymczasem Bank Hiszpanii rekomenduje wydawać na cele mieszkaniowe nie więcej niż 30 proc. dochodów.

— Zarabiam 1900 euro miesięcznie, w Madrycie za wynajem musiałabym zapłacić ok. 3 tysięcy euro. Nie ma szans na wyprowadzkę od rodziców — mówi nam Valeria. Nieco taniej jest poza stolicą, ale niższe są także dochody. Nierzadko młodzi zarabiają mniej niż koszt samego wynajmu mieszkania.

Rząd Hiszpanii zaczął wspierać młodych z niskimi dochodami kwotą 250 euro miesięcznie, jednak w praktyce ten ruch doprowadził do jeszcze wyższych cen najmu. Odwrotna sytuacja jest w Polsce — program Bezpieczny Kredyt 2% może doprowadzić do obniżenia kosztów najmu z uwagi na większy popyt na zakup nieruchomości wśród osób, które wcześniej mogły tylko wynajmować.

Dodajmy, że w Hiszpanii wciąż panuje najwyższe bezrobocie wśród młodych, które sięga aż 30 proc.

 

/pr/

Foto: Youtube.com/zrzut z ekranu

Odkryj więcej interesujących informacji