Jesteś tutaj:
Kategorie

Kwietniowy zjazd Akademii Samorządu za nami!

22

Drugi zjazd Akademii Samorządu 2023/2024 zakończony. Po raz drugi słuchacze z całej Polski spotkali się  na projekcie organizowanym przez Centrum im. Władysława Grabskiego. Początki samego projektu sięgają 2013 roku. Edycja 2023/2024 rozpoczęła się w grudniu 2023, a potrwa do czerwca 2024 roku.

Trzydniowy zjazd trwał od 19 do 21 kwietnia w Krakowie. Wzięła w nim udział młodzież z całej Polski. Tym razem, nie bez przypadku, motywem przewodnim trzydniowych wykładów, warsztatów, debat i dyskusji była tematyka samorządowa.  Na sali konferencyjnej Radia Kraków, gdzie odbywały się zajęcia, słuchacze spotkali się z ekspertami oraz osobami bezpośrednio zaangażowanymi w działalność samorządową i społeczną.

Wśród wykładowców z jednej strony byli dr Krzysztof Tenerowicz, ekonomista i były samorządowiec, mec. Katarzyna Klocek ale także absolwenci wcześniejszych edycji Akademii, Michał Barnaś, radny Dzielnicy XI w Krakowie oraz Jadwiga Mizerska, która wspólnie z Patrykiem Golbą-Zawadzkim  wprowadzali słuchaczy w meandry zaangażowania w samorząd ludzi młodych. Jak założyć Młodzieżową Radę Miasta czy Gminy? Jak Młodzieżowy Sejmik? Jak współpracować z samorządami i ich przedstawicielami? Na te pytania oraz wiele innych szukano, a co ważniejsze znaleziono odpowiedzi.

Zjazd to także dyskusja o aktywności młodych w życiu społecznym oraz mnóstwo formalnych i mniej formalnych rozmów, wymiany poglądów oraz refleksji związanych nie tylko z samorządem. Specjalny kontekst nadawał im fakt, że zjazd odbywał się w weekend kiedy odbywała się II tura wyborów samorządowych w naszym kraju.

Bez wątpienia II zjazd popularnego „ASa” był ciekawym i doświadczeniem, dzięki któremu, w co głęboko wierzą organizatorzy, kolejni młodzi ludzie zaangażują się w życie społeczne zarówno „Małych Ojczyzn”, jak i kraju.  Organizacja Akademii Samorządu 2023/2024 możliwa jest dzięki finansowaniu  ze środków Narodowego Instytutu Wolności -Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Kolejny, już III zjazd Akademii zaplanowano już na maj br.

 

 

/red./

Odkryj więcej interesujących informacji