Jesteś tutaj:
Kategorie

Jezioro Hańcza i inne tajemnicze głębiny Polski

Nauka - 9

Czy wiesz, że w naszej pięknej Polsce kryje się głęboka tajemnica? Jezioro Hańcza, położone w województwie podlaskim, jawi się jako prawdziwy klejnot przyrody. To właśnie tutaj znajduje się najgłębsze jezioro naszego kraju, a jego dno sięga niewiarygodnych 108,5 metra!

Hańcza nie tylko zachwyca swoją głębokością, lecz także rozciąga się na obszarze około 3 km², tworząc malownicze otoczenie dla wszystkich przybywających w to miejsce. Przez wieki spokojnie spogląda na otaczającą go przyrodę, ukazując wspaniały widok każdej porze roku.

Ale czy wiesz, że Hańcza to tylko jeden z dziesięciu głębinowych skarbów naszego kraju? Oto top 10 najgłębszych jezior w Polsce, które zachwycają swoją tajemniczą głębokością:

  1. Hańcza (woj. podlaskie) – 108,5 m
  2. Drawsko (woj. zachodniopomorskie) – 79,7 m
  3. Wielki Staw (woj. małopolskie) – 79,3 m
  4. Czarny Staw (woj. małopolskie) – 76,4 m
  5. Wigry (woj. podlaskie) – 73,0 m
  6. Wdzydze (woj. pomorskie) – 68,7 m
  7. Wuksniki (woj. warmińsko-mazurskie) – 68,0 m
  8. Babięty Wielkie (woj. warmińsko-mazurskie) – 65,0 m
  9. Morzycko (woj. zachodniopomorskie) – 60,7 m
  10. Ciecz (woj. lubuskie) – 58,8 m

Te głębokie zbiorniki wodne to prawdziwe cuda natury, które skrywają wiele tajemnic i fascynujących historii. Warto odkrywać ich piękno i oddać się magii głębokich wód. Te jeziora nie tylko zachwycają swoją głębokością, ale również stanowią część naszego dziedzictwa przyrodniczego, które warto chronić i pielęgnować. Odkrywajmy Polskę i jej tajemnice, które kryją się pod powierzchnią tych głębin.

 

 

___

Partnerem projektu „Szkoła po godzinach” jest Fundacja Empiria i Wiedza.

Odkryj więcej interesujących informacji