Jesteś tutaj:
Kategorie

FOMO – czy to epidemia XXI wieku?

Często korzystasz z laptopa - Sprawdź jak zadbać o swoje oczy i zdrowie (002)

W dzisiejszych czasach, w erze Internetu i mediów społecznościowych, często zdarza się, że czujemy się trochę zagubieni. To uczucie niepokoju, znanego jako FOMO może nas coraz częściej dopadać. Czym dokładnie jest FOMO i jakie są jego skutki? W tym artykule przyjrzymy się temu zjawisku oraz sposobom radzenia sobie z nim.

 

FOMO – jaki ma wpływ na codzienne życie

FOMO, czyli Fear Of Missing Out, to emocjonalny stan, który wywiera coraz większy wpływ na nasze codzienne życie w erze internetu i mediów społecznościowych. To uczucie niepokoju, lęku lub napięcia, które pojawia się w momencie, gdy mamy wrażenie, że coś ciekawego, ważnego lub fascynującego dzieje się wokół nas, a my jesteśmy wykluczeni z tych wydarzeń. Jest to jak uczucie, że jesteśmy zaproszeni na najważniejszą imprezę roku, ale jesteśmy jedyną osobą, która nie pojawiła się na miejscu. FOMO jest zjawiskiem psychologicznym, które jest ściśle związane z naszą potrzebą przynależności społecznej oraz naszą tendencją do porównywania się z innymi. Zjawisko to nie jest nowe, ale w erze internetu i mediów społecznościowych stało się bardziej widoczne i powszechne.

 

Źródło potęgi FOMO – internet i media społecznościowe

Jednym z głównych powodów, dla których FOMO jest tak silne w kontekście internetu i mediów społecznościowych, jest fakt, że dostęp do informacji i treści jest teraz nieograniczony. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, możemy śledzić wydarzenia na całym świecie, przeglądać zdjęcia i filmy, a także uczestniczyć w rozmowach i wydarzeniach online. Media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, Twitter czy TikTok, dodatkowo nasilają uczucie FOMO poprzez umożliwienie użytkownikom prezentowanie swojego życia w sposób idealizowany. Ludzie często pokazują tylko swoje najlepsze chwile, kreując wrażenie, że ich życie jest perfekcyjne, pełne sukcesów i rozrywki. W efekcie inni użytkownicy mogą czuć się nieadekwatni, ponieważ porównują swoje życie, pełne codziennych trudności i rutyny, do pozornie idealnych wirtualnych życiorysów innych osób.

FOMO nie ogranicza się tylko do życia osobistego. Dotyczy także informacji, trendów, wydarzeń i okazji, które pojawiają się w Internecie. Dzięki mediom społecznościowym i stronom internetowym, które dostarczają informacje w czasie rzeczywistym, jesteśmy bombardowani ciągłym strumieniem treści, z którymi próbujemy nadążyć. Obawiamy się, że możemy przegapić ważne wiadomości, aktualności, ciekawe artykuły lub dyskusje, co prowadzi do jeszcze większego poczucia FOMO.

 

Skutki FOMO na zdrowie psychiczne i zachowanie

FOMO może mieć negatywne skutki na zdrowie psychiczne i emocjonalne jednostki. Ciągłe porównywanie się z innymi, szczególnie z idealizowanymi w mediach społecznościowych, może prowadzić do obniżonej samooceny, depresji i lęku społecznego. Ponadto, przesiadywanie na portalach społecznościowych i wirtualnych forach przez długie godziny może prowadzić do uzależnienia od internetu.

Warto również zaznaczyć, że FOMO nie jest jedynie problemem emocjonalnym, ale może także mieć wpływ na nasze zachowanie. Osoby doświadczające silnego FOMO mogą być skłonne do podejmowania pochopnych decyzji, jak na przykład zakup produktu tylko dlatego, że inni to robili, udział w wydarzeniach, które wcale nas nie interesują, czy nawet wyłączanie się z rzeczywistego życia na rzecz życia wirtualnego.

Jak unikać uczucia FOMO

Walka z FOMO może być wyzwaniem, ale jest to możliwe i warto zrozumieć, jakie strategie można zastosować, aby to uczucie nie kontrolowało naszego życia. Oto kilka praktycznych kroków, które mogą pomóc w uniknięciu wpadania w pułapkę FOMO oraz osiągnięciu bardziej zrównoważonego podejścia do korzystania z mediów społecznościowych i internetu:

  • Świadomość: Zrozum, że większość treści w mediach społecznościowych jest zmanipulowana i idealizowana, co może pomóc w zmniejszeniu lęku przed brakiem czegoś ważnego.
  • Ograniczanie czasu online: Ustal godziny, w których korzystasz z internetu i mediów społecznościowych. Ograniczenie czasu spędzanego online pomoże zmniejszyć napięcie związanego z FOMO.
  • Rozwijanie offline: Znajdź zainteresowania poza internetem. Wartościowe aktywności poza siecią mogą pomóc w zmniejszeniu potrzeby ciągłego sprawdzania treści online.
  • Budowanie rzeczywistych relacji: Skup się na budowaniu i utrzymywaniu relacji z ludźmi w rzeczywistym życiu. To może pomóc zredukować poczucie osamotnienia i izolacji.
  • Techniki relaksacyjne: Wypróbuj techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, joga, czy nawet spacery na świeżym powietrzu. Te metody pomagają uspokoić umysł i zmniejszyć napięcie.

Dążenie do zrozumienia i zastosowania tych strategii oraz technik relaksacyjnych może pomóc w osiągnięciu bardziej zrównoważonego podejścia do korzystania z mediów społecznościowych oraz w redukcji wpływu FOMO na twoje życie codzienne.

FOMO jest zjawiskiem, które narasta wraz z rozwojem internetu i mediów społecznościowych. Może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne, ale świadomość tego zjawiska i proaktywne podejście do jego kontrolowania mogą pomóc w zachowaniu zdrowego i zrównoważonego stosunku do internetu i mediów społecznościowych. Dla wielu z nas życie to nie tylko to, co dzieje się online, ale również to, co dzieje się w rzeczywistości – warto pamiętać o równowadze między tymi dwoma światami.

 

/kred/

Foto: freepick.com

Odkryj więcej interesujących informacji