Jesteś tutaj:
Kategorie

Dlaczego internauci często stają się trollami w sieci?

Dlaczego internauci często stają się trollami w sieci (002)

Internet jest doskonałym miejscem, w którym możemy komunikować się, dzielić się informacjami, poznawać nowych ludzi i wyrażać swoje poglądy. Niestety, jak każde miejsce na świecie, Internet nie jest wolny od negatywnych zjawisk. Jednym z tych zjawisk jest trollowanie online, czyli celowe i złośliwe zachowanie w sieci, które ma na celu obrażanie, zastraszanie lub wywoływanie konfliktów. Dlaczego niektórzy internauci angażują się w trolling, a inni nie? Co mówią psycholodzy na ten temat? W tym artykule przyjrzymy się psychologii trollowania online oraz czynnikom, które wpływają na to, że jedni stają się trollami, a inni pozostają spokojnymi użytkownikami internetu.

Psychologia trollowania w sieci

Trollowanie online to złożone zjawisko, które fascynuje psychologów na całym świecie. Odpowiedź na pytanie, dlaczego niektórzy internauci decydują się na trollowanie, jest nieco bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Jednak przeprowadzane badania rzucają nowe światło na tę kwestię, pozwalając nam lepiej zrozumieć psychologiczne mechanizmy kierujące trollami w ich działaniach.

Trollowanie to działania, które obejmują świadome publikowanie obraźliwych komentarzy, zastraszanie lub celowe wywoływanie konfliktów w sieci. Trollowie, chociaż często wydają się być anonimowi i pozbawieni skrupułów, nie tworzą jednorodnej grupy. Każdy z nich może mieć własne powody i motywacje, które prowadzą do trollowania.

Psychologowie starają się odkryć, dlaczego niektórzy internauci angażują się w trolling, podczas gdy inni zachowują się w sieci zgodnie z zasadami szacunku i empatii. Jednym z kluczowych elementów wpływających na trollowanie online jest deindywidualizacja i anonimowość.

 

Deindywidualizacja i anonimowość

Deindywidualizacja to proces, w którym jednostka traci swoją tożsamość i poczucie odpowiedzialności, co prowadzi do bardziej agresywnych i impulzywnych zachowań. W sieci, gdzie często korzystamy z pseudonimów, a nasza tożsamość może być ukryta, deindywidualizacja może występować bardziej niż w życiu offline. Kiedy czujemy, że nikt nie zna naszej prawdziwej tożsamości, łatwiej jest nam zachowywać się w sposób niestosowny i agresywny.

Anonimowość w Internecie jest często postrzegana jako kluczowy czynnik, który zachęca trolli do swoich działań. Osoby korzystające z pseudonimów lub fałszywych profili czują się bezkarni, ponieważ trudno jest ich zidentyfikować i pociągnąć do odpowiedzialności za ich słowa i czyny. To daje im poczucie, że mogą działać bezkarnie i wywoływać zamieszanie w sieci.

Jednak nie można winić tylko deindywidualizacji i anonimowości za trollowanie online. Istnieją inne czynniki, które wpływają na to zjawisko, takie jak brak empatii, potrzeba potwierdzenia własnej wartości, zaburzenia psychiczne czy zemsta. Nie jest to jednorodna grupa ludzi; trolle różnią się między sobą motywacjami i cezurą swoich działań.

 

Co mówią badania?

Jednym z głównych narzędzi wykorzystywanych w badaniach nad trollowaniem jest analiza treści. Polega ona na dokładnym badaniu i kategoryzacji treści komunikatów, które publikują trolle. To podejście pozwala badaczom na zgłębienie motywacji trolli oraz zrozumienie, jakie treści i style są charakterystyczne dla tego zachowania. Analiza treści pozwala odkryć różnorodność trollingu online. Możemy wyróżnić trolle, które używają ironii i sarkazmu, te, które koncentrują się na obrażaniu innych użytkowników, oraz te, które wywołują konflikty w sieci. Badacze starają się zrozumieć, co napędza różne style trollowania i dlaczego niektóre osoby wybierają konkretne podejścia. Badacze zidentyfikowali kilka kluczowych czynników, wpływających na to, dlaczego niektórzy internauci stają się trollami.

Internetowe trolle często wykazują niższy poziom empatii niż przeciętni użytkownicy internetu. Brak zdolności do rozumienia i współodczuwania uczuć innych osób może sprawić, że trollowanie staje się bardziej akceptowalne dla tych osób. Nie rozumieją one, jakie emocje mogą wywoływać swoje działania u innych użytkowników. Niektórym internautom trollowanie pozwala na uzyskanie uwagi i potwierdzenia swojej wartości w sieci. Poprzez publikowanie kontrowersyjnych komentarzy lub wywoływanie konfliktów, chcą przyciągnąć uwagę innych użytkowników. Dla nich reakcje innych są nagrodą, która motywuje do dalszego trollowania. Część trolli może być napędzana uczuciem zemsty lub frustracji. Mogą wykorzystywać internet jako narzędzie do wyrażania swojego niezadowolenia lub do atakowania osób, które uważają za odpowiedzialne za ich własne trudności lub niepowodzenia. Trollowanie online może być związane z pewnymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak osobowość narcystyczna czy sadystyczna. Osoby z tymi zaburzeniami mogą odczuwać satysfakcję z zadawania bólu innym i czerpać przyjemność z obserwowania cierpienia ofiar.

Warto podkreślić, że nie istnieje jedna, uniwersalna przyczyna trollowania online, ale wiele różnych czynników może wpływać na to zachowanie.

 

Wpływ trollingu na ofiary

Trollowanie online to źródło ogromnego cierpienia dla ofiar, które doświadczają negatywnych skutków psychologicznych i emocjonalnych. Wpływ trollowania na ofiary obejmuje:

  1. Stres i Lęk: Ataki trolli wywołują u ofiar silny stres i lęk. To ogromne obciążenie psychiczne, które sprawia, że osoby doświadczające trollingu odczuwają niepokój przy logowaniu się na swoje konta w mediach społecznościowych lub przeglądaniu komentarzy pod swoimi postami.
  2. Depresja: Ciągłe nękające komentarze i agresywne zachowanie trolli mogą prowadzić do depresji u ofiar. To powoduje pojawienie się ciemnych myśli i uczucia beznadziei.
  3. Obniżone poczucie własnej wartości: Trollowanie online często ma na celu obrażanie i poniżanie ofiar, co znacząco obniża ich poczucie własnej wartości. To wpływa negatywnie na samoocenę i samopoczucie ofiar.
  4. Izolacja społeczna: Osoby doświadczające trollingu zaczynają unikać mediów społecznościowych i innych platform internetowych, aby uniknąć ataków. To prowadzi do izolacji społecznej i utrudnia budowanie relacji online.
  5. Wpływ na życie offline: Negatywne skutki trollowania online mogą rozciągać się na życie poza internetem, wpływając na pracę, szkołę i relacje osobiste ofiar.

Trollowanie pozostawia trwały ślad w życiu ofiar, dlatego tak ważne jest podjęcie działań prewencyjnych i promowanie kultury internetowej opartej na szacunku i empatii.

 

Trollowanie online to złożone zjawisko, które nie ma jednoznacznej przyczyny. Deindywidualizacja i anonimowość są jednymi z czynników wpływających na to, że niektórzy internauci angażują się w trolling, ale istnieją także inne motywacje i cezury tego zachowania. Psycholodzy prowadzą badania nad trollowaniem, aby lepiej zrozumieć to zjawisko i opracować strategie przeciwdziałania. Warto pamiętać, że Internet to miejsce, w którym każdy z nas może wpłynąć na atmosferę i kulturę. Dlatego ważne jest, abyśmy sami dbali o szacunek i empatię w sieci i nie tolerowali zachowań trolli. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się Internetem jako miejscem pełnym wiedzy, kreatywności i pozytywnej interakcji.

 

/kred/

Foto: freepik.com

 

 

 

Odkryj więcej interesujących informacji