Jesteś tutaj:
Kategorie

Co zmieni się w roku szkolnym 2023/2024?

Co się zmieni w roku szkolnym

Bezpłatne laptopy dla uczniów i nauczycieli, nowy przedmiot w podstawie programowej, otwarcie pierwszych Branżowych Centrów Umiejętności – między innymi takie zmiany zostaną wprowadzone w nowym roku szkolnym. Co jeszcze się zmieni?

 

1. Wirtualne Laboratoria Przyszłości w każdej szkole ponadpodstawowej

Program obejmuje zapewnienie darmowego dostępu do najnowszego, profesjonalnego oprogramowania, duże moce obliczeniowe do użytku edukacyjnego, indywidualną przestrzeń dla każdego ucznia i nauczyciela.

2. Nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych – biznes i zarządzanie

Biznes i zarządzanie zastąpił podstawy przedsiębiorczości. Uczniowie szkół ponadpodstawowych będą poznawali i omawiali zagadnienia, które do tej pory nie były obecne w edukacji szkolnej. Szczególny nacisk ma być położony na pracę w grupach, business case study oraz rozwijanie kompetencji liderskich. Zajęcia mają pomóc uczniom w przygotowaniach do podjęcia przyszłych ról zawodowych i rozwijać kompetencje określane mianem 4K, czyli kreatywność, kooperacja, komunikacja i krytyczne myślenie.

3. Laptopy dla uczniów i nauczycieli

We wrześniu bezpłatne laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas IV szkół podstawowych. Z kolei w październiku startuje program „Laptop dla nauczyciela”.

4. mLegitymacje szkolne

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oprócz tradycyjnych legitymacji w postaci papierowej lub plastikowej karty będą mogli pobrać mLegitymację szkolną na swój telefon komórkowy. Umożliwiła to ustawa o aplikacji mObywatel.

5. Branżowe Centra Umiejętności

W rozpoczynającym się roku szkolnym powstaną pierwsze BCU wyłonione w konkursie „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU), realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs)”. BCU będą zaawansowanymi technologicznie i ukierunkowanymi branżowo placówkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania i będą się specjalizowały w danej dziedzinie gospodarki. Placówki te będą miały charakter przekrojowy i uzupełnią istniejącą ofertę kształcenia zawodowego na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego i szkolnictwa wyższego.

6. Nowe zawody szkolnictwa branżowego

Uczniowie mogą rozpocząć kształcenie w 9 nowych zawodach: administrator produkcji filmowej i telewizyjnej, animator rynku książki, operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego (zastępuje dotychczasowy zawód mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej), operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami, technik animacji filmowej, technik aranżacji wnętrz, technik gospodarki odpadami, technik przemysłu drzewnego.

/kred/

Fot. Pixabay

Odkryj więcej interesujących informacji