Jesteś tutaj:
Kategorie

Biblioteka UW czynna 24/7!

Biblioteka

Choć rok akademicki 2023/2024 jeszcze się nie rozpoczął, to studenci Uniwersytetu Warszawskiego mają już duży powód do radości. Władze uczelni postanowiły wyjść naprzeciw pragnieniom wielu studentów i zadecydowały o wprowadzeniu poważnych zmian w funkcjonowaniu BUW-u, czyli uniwersyteckiej biblioteki. Od poniedziałku 2 października główny budynek „drugiego domu studenta” będzie otwarty w wymiarze całodobowym przez siedem dni w tygodniu!

 

„Jeszcze niedawno pisałem tutaj o pilotażowym wprowadzeniu całodobowego działania Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Dziś mogę już potwierdzić, że decyzją JM Rektora Alojzego Z. Nowaka od 2 października BUW już na stałe będzie działać 24/7” – poinformował prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UW Sławomir Żółtek.

 

Dotychczas możliwość całodobowego korzystania z biblioteki istniała wyłącznie w okresie sesji. Wówczas władze uczelni organizowały słynne wydarzenie „BUW dla sów”, które wiązało się z wydłużeniem czasu pracy BUW-u, aby w najbardziej wymagającym okresie sesji studenci mogli w sposób swobodny przygotowywać się do egzaminów. Widząc, jak dużym zainteresowaniem cieszy się wspomniana akcja, postanowiono wprowadzić całodobową możliwość korzystania z biblioteki na stałe. Niemałe znaczenie w podjęciu takiej decyzji odegrały liczne prośby i apele ze strony studentów.

 

Według informacji przekazanych na stronie internetowej BUW od poniedziałku do soboty w godzinach 9-21 czynne będą: Zapisy i Informacja wstępna, Czytelnia, Informatorium oraz Wypożyczalnia. Dodatkowo Informatorium będzie również czynne w niedziele od 15 do 20. W pozostałych godzinach studenci w trybie samoobsługowym będą mogli korzystać z następujących możliwości:

 

– wejście do BUW i korzystanie ze zbiorów w Wolnym Dostępie, z Wi-Fi i z e-zbiorów, o ile posiada się ważną kartę biblioteczną;

– wypożyczenie w selfczekach książki z Wolnego Dostępu i Księgozbioru Dydaktycznego, prolongowanie terminu ich zwrotu oraz opłacenie kary;

– odebranie z książkomatu książki zamówionej wcześniej z Magazynu;

– zwrócenie wypożyczonej książki do trezora albo przez selfczeki.

 

Historia BUW-u sięga początku XIX wieku i utworzenia w 1816 roku Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Nowa siedziba, uważana przez wielu za wyjątkowe dzieło architektoniczne, została otwarta dla czytelników w 1999 roku i od tamtej pory stanowi „drugi dom” dla wielu studentów.

 

/JK-I/

Źródła: buw.uw.edu.pl; rmf24.pl; eska.pl

Foto: Youtube.com/zrzut z ekranu

 

Odkryj więcej interesujących informacji