Jesteś tutaj:
Kategorie

Asertywność w kontekście zdrowia, czyli jak odmawiać tego co…

odc 9

Asertywność to umiejętność wyrażania swoich potrzeb, pragnień i granic w sposób szanujący zarówno siebie, jak i innych. W kontekście zdrowia, bycie asertywnym jest kluczowe, ponieważ pozwala nam odmawiać rzeczom i sytuacjom, które mogą zaszkodzić naszemu ciału i psychice. Warto wiedzieć, jak być asertywnym, nawet jeśli czasami może to być trudne.

 

 

Dlaczego asertywność w kontekście zdrowia jest ważna?

  1. Ochrona zdrowia: Asertywność pozwala nam dbać o nasze zdrowie i unikać sytuacji, które mogą mu zagrażać. Możemy odmawiać niezdrowej żywności, nieodpowiedniej ilości snu czy szkodliwym nawykom.
  2. Zarządzanie stresem: Asertywność pomaga w radzeniu sobie ze stresem, który może wpływać negatywnie na zdrowie. Wyrażając swoje potrzeby i stawiając granice, redukujemy napięcie i frustrację.
  3. Zdrowe relacje: Bycie asertywnym pomaga w budowaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi. Możemy jasno komunikować nasze potrzeby i oczekiwania, co przyczynia się do lepszej komunikacji i zrozumienia.

 

Jak być asertywnym w kontekście odmawiania tego, co szkodzi zdrowiu?

  1. Rozpoznanie własnych potrzeb: Zanim będziesz mógł być asertywny w odmawianiu, musisz zrozumieć swoje własne potrzeby i cele zdrowotne. Określ, co jest dla ciebie ważne i dlaczego.
  2. Jasna i spokojna komunikacja: Wyrażaj swoje decyzje i potrzeby w sposób jasny i spokojny. Unikaj agresji lub uległości. Przykład: „Dziękuję za zaproszenie na imprezę, ale muszę odmówić, ponieważ próbuję unikać alkoholu”.
  3. Bądź stanowczy, ale szanuj innych: Asertywność nie oznacza bycia egoistą. Pamiętaj, że inni mogą mieć swoje własne potrzeby i oczekiwania. Staraj się znaleźć kompromis, jeśli to możliwe.
  4. Nie potrzebuj uzasadnienia: Nie zawsze musisz dawać długie uzasadnienia swojego wyboru. Odmówienie w sposób zdecydowany i uprzejmy jest wystarczające.
  5. Ćwiczenie asertywności: Ćwiczenie asertywności może pomóc w zrozumieniu i wzmocnieniu tych umiejętności. Praktykuj rozmowy z przyjaciółmi lub terapeutą, aby nauczyć się bardziej efektywnego wyrażania swoich potrzeb.

 

Asertywność jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia, ponieważ pomaga nam chronić nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzięki asertywności jesteśmy w stanie odmawiać rzeczom, które mogą nam zaszkodzić, bez obawy przed naciskami lub presją społeczną. Pamiętaj, że bycie asertywnym to umiejętność, którą można rozwijać i doskonalić, co przynosi korzyści zarówno naszemu zdrowiu, jak i naszym relacjom z innymi ludźmi.

 

 

___

Partnerem projektu „Szkoła po godzinach” jest Fundacja Empiria i Wiedza.

Odkryj więcej interesujących informacji