To był mocny akcent na zakończenie! Zaledwie dwa tygodnie po spotkaniu w Krakowie, w dniach 24–25 maja w warszawskim hotelu Mercure Airport odbył się piąty, finałowy zjazd Ogólnopolskiej Młodzieżowej Akademii Medialnej – projektu Fundacji Prosto z Mostu. Zwieńczenie cyklu było okazją nie tylko do zdobycia nowych kompetencji, ale także do refleksji nad przebytą drogą, podsumowań, inspirujących rozmów i planów na przyszłość.
Sobota: wiedza, praktyka, inspiracja
Dzień rozpoczął Marcin Kaczorowski wykładem połączonym z warsztatem pt. „Kierunek i cel działania organizacji pozarządowej – wizja czy pragmatyzm?”. Uczestnicy debatowali nad strategicznym rozwojem NGO, starając się znaleźć równowagę między idealizmem a codziennymi wyzwaniami.
Następnie dr Karol Gac zaprosił młodzież do kulis świata mediów internetowych podczas warsztatów „Portale informacyjne od kuchni. Na co zwracać uwagę”.
Na zakończenie dnia Dariusz Bohatkiewicz poprowadził praktyczne zajęcia „Jak współpracować z mediami. Dobre i złe praktyki”, prezentując konkretne narzędzia i przykłady skutecznej komunikacji z dziennikarzami.
Niedziela: wyzwania, prawo i podsumowania
Drugiego dnia zjazdu uczestnicy wzięli udział w otwartej dyskusji z Krzysztofem Tenerowiczem pt. „Czego potrzebują organizacje pozarządowe. Problemy i wyzwania III sektora w Polsce”. Była to przestrzeń do wyrażenia głosu młodych liderów i wymiany doświadczeń.
Kolejnym punktem programu był wykład warsztatowy mec. Karoliny Sotkiewicz „Co każdy obywatel powinien wiedzieć, czyli ABC prawa”, który przybliżył kluczowe zagadnienia prawne potrzebne w codziennej działalności obywatelskiej.
Zwieńczeniem spotkania była sesja podsumowująca projekt, poprowadzona przez jego pomysłodawcę – dr. Krzysztofa Tenerowicza. Uczestnicy wypełnili ankiety ewaluacyjne, odebrali certyfikaty i podzielili się refleksjami. Wielu z nich podkreślało, że zdobyta wiedza oraz nawiązane relacje będą wartościowym kapitałem na dalszą działalność społeczną.
Akademia, która łączy
Ogólnopolska Młodzieżowa Akademia Medialna to inicjatywa, która umożliwiła młodym ludziom rozwój w trzech kluczowych obszarach: nowych mediów, fact-checkingu i funkcjonowania organizacji pozarządowych.
Jak zgodnie przyznają uczestnicy i organizatorzy – zakończenie projektu nie oznacza końca. To początek nowych działań, współpracy i inicjatyw podejmowanych przez młodych liderów z całej Polski, dla których ważne są rzetelna informacja, aktywność obywatelska i budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
/kt/
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.