Fact-checking to jeden z „gorętszych” tematów współczesnego świata mediów. Jak skutecznie i obiektywnie weryfikować dane, informacje, teksty czy filmy i grafiki, zwłaszcza w dobie rosnącego znaczenia AI czyli sztucznej inteligencji? Jak walczyć z dezinformacją i manipulacją? Czy można taką batalię wygrać? O tym wszystkim słuchacze Ogólnopolskiej Młodzieżowej Akademii Medialnej rozmawiali w ostatni weekend w Krakowie.
Dom Edukacji Medialnej i Fundacja Edukacji i Mediów są partnerem głównym projektu Ogólnopolska Młodzieżowa Akademia Medialna, którego organizatorem jest Fundacja Prosto z mostu. I zjazd Akademii odbył się w grudniu 2023 roku, drugi miał miejsce w ostatni weekend 20-21 lipca br. Kolejny, trzeci odbędzie się jeszcze w tym roku, a wieńczące projekt zjazdy będą miały miejsce w 2025.
Zajęcia z fact-checkingu były ciekawą odskocznią od zajęć z wystąpień publicznych, pracy przed kamerą czy też tekstem. Będąca elementem warsztatów dyskusja, którą przeprowadził przewodniczący Rady naszej fundacji, dr Krzysztof Tenerowicz, dowiodła że warto podnosić świadomość, zwłaszcza młodych osób w zakresie fact-checkingu, polecać im narzędzia weryfikacji informacji oraz uczulać na zagrożenia z jakimi spotykamy się coraz częściej.
Cieszymy się, że w ramach aktywności Domu Edukacji Medialnej możemy angażować się w projekt, którego organizatorem jest jak wspomniano Fundacja Prosto z mostu- Podlaski Klub Patriotyczny, a który finansowany jest ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
/red./