Jesteś tutaj:
Kategorie

Błąd komisji to odszkodowanie? Co warto wiedzieć o maturach

matura

Maturzyści coraz częściej znają swoje prawa i chętnie wnoszą o wgląd do swojej pracy maturalnej. W tym roku wpłynęło aż 41 630 takich wniosków. Czy w wyniku błędu komisji, można ubiegać się o odszkodowanie?

Rzeczpospolita opisuje przypadek maturzystki, która złożyła wniosek do OKE o ponowne sprawdzenie jej pracy — matury z języka polskiego. Kiedy nie przyniosło to rezultatu, dziewczyna złożyła wniosek o odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Maturzystka dopiero po egzaminie poprawkowym otrzymała informację, że maturę zdała w pierwszym terminie i to na przyzwoite 72 proc.

— Nie wszyscy uczniowie chodzą na wglądy, nie wszyscy odwołują się, nie mamy żadnej pewności, jak tak naprawdę kształtują się wyniki. Przecież gdy ktoś miał 67 proc., nie będzie kwestionował wyniku – pisze Paweł Lęcki, nauczyciel który nagłośnił sprawę.

Jak wiadomo niezdarny egzamin maturalny może przekreślić nie tylko ewentualne plany na wakacje — np. te związane z pracą, ale także dostanie się na wymarzone studia.

Odszkodowanie za źle sprawdzony egzamin?

Patrząc na sprawę oblanych matur w wyniku błędów egzaminatorów przez pryzmat przepisów polskiego prawa, teoretycznie można dochodzić odszkodowania za źle sprawdzoną maturę.

Chociaż zdaniem dr Aleksandra Jakubowskiego z Wydziału Prawa i Administracji UW maturzystka nie powinna ponieść szkody w procesie rekrutacji, bowiem uczelnia ma obowiązek przeprowadzić rekrutację uzupełniającą i brać pod uwagę wyższy wynik matury. Jeśli jednak uczelnia zaniechałaby tej czynności, może powstać odpowiedzialność odszkodowawcza po stronie uczelni — czytamy w Rzeczpospolitej.

To jednak nie koniec, bowiem wielu adwokatów wskazuje, że maturzystka mogłaby pozwać OKE, jeśli wykazałby, że w wyniku błędu komisji doznała uszczerbku na zdrowiu lub poniosła określone koszty. Póki co takich procesów jeszcze nie było, ale wkrótce mogą stać się one faktem.

Jak odwołać się od wyniku matury?

Maturzysta ma prawo odwołać się od wyniku matury. Jak to zrobić? Najpierw należy złożyć wniosek o wgląd do swojej pracy, którą możemy fotografować i robić z niej notatki. Następnie, jeśli widzimy podstawy do ponownej weryfikacji arkusza, powinniśmy w ciągu dwóch dni wnioskować o ponowne sprawdzenie naszej matury.

Wówczas egzaminatorzy mają siedem dni na ponowne sprawdzenie arkusza i kolejne 14 dni na wysłanie pisemnej odpowiedzi maturzyście.

 

/PR/

źródło: Rzeczpospolita

fot. Youtube.com/zrzut z ekranu

Odkryj więcej interesujących informacji