Zalegający w środowisku plastik i tworzywa sztuczne zmuszają naukowców do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. W ostatnim czasie głośno było o zakazie sprzedaży produktów jednorazowego użytku jak słomki do napojów czy produkcji kubków z papieru zamiast plastiku. Jednak najnowsze badania naukowców mogą zrewolucjonizować sposób degradacji tworzyw zagrażających planecie.
Biotechnolodzy z North Carolina State University (USA) zmodyfikowali genetycznie morską bakterię w taki sposób aby zaczęła żywić się politereftalanem etylenu (PET), wykorzystywanym do produkcji butelek czy ubrań. Dzięki temu bakteria jest w stanie w słonej wodzie rozkładać różne tworzywa sztuczne.
– To ekscytujące dokonanie, ponieważ musimy zająć się plastikiem zanieczyszczającym środowisko. Jedno rozwiązanie jest takie, że można usuwać plastik z wody i składować na wysypisku. Jednak takie podejście stwarza własne problemy. Lepiej byłoby, gdyby udało się rozkładać plastik do produktów, które da się wykorzystać. Potrzeba do tego niedrogiego sposobu degradacji tworzyw. Nasze osiągnięcie to pierwszy krok w tym kierunku – wyjaśnia prof. Nathan Crook z AIChE Journal.
Zespół naukowców do przeprowadzenia swojego nowatorskiego badania wykorzystał dwie bakterie, z których jedna z nich szybko się mnoży, a druga produkuje enzymy potrzebne do rozkładu PET. Na skutek połączenia bakterii, powstał szybko namnażający się organizm rozkładający PET, działający w słonej wodzie. To odkrycie może zastąpić nieopłacalne ekonomicznie mechaniczne usuwanie plastiku z oceanów i oczyszczanie go, przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z jego degradacją.
Badania tego rodzaju są niezbędne do wynalezienia nowych metod degradacji tworzyw sztucznych w celu ochrony środowiska. Ostatnie doniesienia badaczy wskazują, że uznawane od pewnego czasu za ekologiczne papierowe kubki czy słomki, które zastąpiły produkty wykonane z plastiku, niekoniecznie są biodegradowalne. Niektóre z nich mogą zawierać substancje chemiczne, które również nie ulegają rozkładowi. Dlatego też eksperci zalecają unikać produktów jednorazowego użytku, co ułatwi badaczom poszukiwanie rozwiązań, które uwolnią planetę od zalegających zanieczyszczeń.
/pj/kred/
Źródło: PAP
Foto: Zrzut ekranu/YouTube.com